Oca 15

Tavşan bakımında en önemli koşullardan biriside doğru bir kafes seçimidir. Tavşanlar yaşamlarının büyük bir kısmını bu kafeslerde geçireceğinden kafesler rahatlık ve hijyen açısından çok iyi olmalıdır. Kısaca sizlere tavşanların kafesi hakkında bilgi vereceğiz.

Tavşanlar için kafesleri çok önem taşımaktadır. Bunun nedeni ise kafeslerinde kendilerini güvende hissetmeleridir. Sığındıklarını ve saklandıkları güvenli bir yer olduğunu kabullenmeleri gerekmektedir. Tavşanların kafeslerini sevebilmeleri için buna ihtiyaçları vardır. Bu sebeblerden ötürü onu kafesinden çıkarırken veya içeri sokarken zorlamamalıyız. Bu hareket onun kafesine olan güvenini zedeleyecektir. Tavşanımızı iyi bir şekilde eğittiğimizde onu istediğimiz zaman kafesinin içerisine girmesini sağlayabiliriz. Bu eğitimlerde sevgi ve sabır çok önemlidir. Birde tavşanımızın yaşı eğitimde önem taşımaktadır.

Tavşanımızın eğitimi tam olarak alıgılayabilmesi için en az 3 aylık bir yaşta olmalıdır. Bu yaştan önce verilen eğitimler tam istenildiği bir düzeye gelememektedir. Bu yüzden hem kafesine alışması hemde eğitime hazılanması açısından 3 aylık oluncaya kadar o istemediği sürece kafesinden çıkarılmaması gerekmektedir. Kafesin kapağı açık olduğunda zaten o istediği zamanlarada dışarı çıkacaktır. Ama kafesin kapağının açık olmasına dikkat etmeliyiz, çünkü dışarda korktuğunda hemen saklanacak yer arayacak ve büyük bir ihtimalle kafesine koşacaktır.

Tavşan besleyenlerinde fark ettiği bir durum, tavşanların ışığı az olan yerleri sevmesidir. Evde de genellikle karanlık yerleri çok severler. Bu yüzden kafeslerinde de kapalı bir ortamın olması onları mutlu edecektir. Tavşanımızın kafesine böyle kapalı bir tavşan evi koyabilirsiniz.


Etiketler : , , , , ,

“Tavşan Kafesleri Nasıl Olmalıdır?” için 2 Yorum

  1. yasmin diyor ki:

    size bişi sormak istiyorum bildiğimiz gibi tvşan keemirgen bir hayvan peki onun kafetleri vr peki onları kemirmezmi demir olmayanları lütfen yrdım tavşan alacağım

  2. yasmin diyor ki:

    demirmi olması gerekir kafeslerinin yoksa kemirmezmiYorum yapın