Oca 15

Muhabbet kuşlarında en çok görülen sağlık sorunlarından biriside soğuk algınlığıdır. İnsanlarda da olduğu özellikle ısı değişimi ile meydana gelen hastalıkdan korunmak için kuşları aşırı ısı değişimlerine maruz bırakmamak gerekiyor.

Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

Nedenleri : Muhabbet kuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler.

Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

Önlenmesi : İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla eriyikle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak, onları susatmak amacıyla, ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir.


Etiketler : , , , , ,

“Muhabbet Kuşlarında Soğuk Algınlığı Nedenleri Belirtileri Tedavisi” için 15 Yorum

 1. Mubiş diyor ki:

  Sanırım benım kuşumun kı hafıf olanı ılac kullanmadan gecermıkı acaba

 2. musa diyor ki:

  vallahi arkadaşlar benim kuş ta soğuk algınlığına yakalandı hemde öyle böyle değil cıvıl cıvıl olan kuş bi kenara çekilip hiç birşey yapmıyor ne yemektir ne sudur ne yeşilliktir en iyi çözüm veteriner bi karışım verdiler kuş 2 günde ayağa kalktı su içmeyen kuş gitti o karışımı içti tavsiyem veterinerdir

 3. çiğdem diyor ki:

  bende alalı 2 ay oldu kuşum tüylerini kabartiyor ve sürekli sevdiği yerde duruyor vitamin soğuk algınlığı ilacı kulandım ama geçmedi veterineremi gitmeliyim sizde

 4. başak diyor ki:

  arkadaşlar beni kuş feci bir soğuk algınlığına yakalandı veterene götürdüm fakat değişiklik olmadı ne yem yiyo nede su içio ne yapmam lasım yardımcı olurmusunuz.

 5. seyma diyor ki:

  benim kuşumunkide hafif olanı tüylerini kabartıyo o kadar vitamin antibiyotik kullanıyoruz sıcak tutyoruz bir türlü geçmedi sizce başka ne yapabilirim.???????

 6. furkan diyor ki:

  benim kuşumda hırıltı var neden olabilir

 7. pınar diyor ki:

  2 senedir 3 kusum vardı bir tane eş aldım geldigi hafta öldü geçen hafta bi tane daha aldım bu kez eski kusum hastalandı hafif üşütme sanırım aspirin versem dogru olurmu öle diyorlar..

 8. pelin diyor ki:

  bnm kuşumun tüyleri sanki birbirine yapıştı çok halsiz her gittiği yerde uyuyor ne yapamalıyım???? lütfen yardım edinn…..

 9. taha diyor ki:

  benim kuşumda sanırım soğuk algınlığı geçirdi veterenire götürdüm kuyrunu kesti bnde neden dedim oda yedi yemekte protin kuyruka gitmesin dedi benim kuşum çok kabrıo ve aşa inip uyuo ama yemek ve su yiyo ve içiyo oyüzden mutlyum ama hep uyuyo :( (

 10. Nuran diyor ki:

  Arkadaşlar dün canavar gibi olan muhabbet kuşum bu gün gözleri yumuk halsiz b,tkin sanırım soğuk aldı ne yapmam gerek aspirin versem olurmu zarar verir mi acaba ..ağzına vitamin damlattım dokununca kaçan kuşum hiç kaçamaz olmuş diğer kuşlara da zararı olur mu acaba antibiotik demişsiniz ismi nedir lütfen yazarmısınız..

 11. mmmm diyor ki:

  Kuşunuzu sıcak esinti olmayan bir ortama alın, vitamin yönünden zengin yem verin hayvan dükkanlarında bulursunuz, bir cay bardagına ceyrek aspirin eritip suluguna koyun, tuzlu su burun deliklerini temizleyin ilk bir hafta yogun ilği ile atlatırsa 2.hafta kendine gelir 3.hafta turp gibi olur fakat sıkmayın

 12. Ege diyor ki:

  Öncelikle merhaba.Kuşum bugün olan yağmur nedeniyle hasta olmuş olabilirmi.İstanbulda gördüğünüz gibi bir yağmr bir güneş bu tür olaylar dan etkilendiğini düşünüyorum alt çubukta oturuyor titriyor ve kalbi çok hızlı atıyor.Özel ilacından içti biraz iyi gibi oldu sonra buradakileri okudum.Bu sizce ölümcül müdür?Yoksa tedavilerle geçebilir mi?

 13. Burcu diyor ki:

  Muhabbet kusum hırlama gıbı bı ses cıkartıyodu nefes alamıyo gıbı aldıgım yere sordum soguk algınlıgından dolayı astım dedı avısol vıtamın kullanıyodum gene avısolun avıastım ılacını verdı sımdı nezleye cevırdı ılac bıtene kadar kullanıcam hapsurma kabarma sesının hıc cıkmaması gıbı belırtıler varsa tavsıye edıyorum avısol en ıyı vıtamınlerdendır avıastımı da verın vıtamınle bırlıkte kullanmayın ve vıtamınını de eksık etmeyın ılla bı hastalık gecırmesını beklemeyın kullanmak ıcın koruyucu oluyo onlar ıcın hasta kusları yanyana da tutmayın cok hassaslar dıgerlerıne bulasır Gecmıs olsun ıyı bakın mubişlere :)

 14. hasan alp diyor ki:

  slm arkadaşlar kusunuzun souk algnlgı icin vitaforum toz ilac veterinrdn alın souk algnlgı icin cok tesirli bi ilac

 15. baki diyor ki:

  kafasını öne eyip hiç kalkmıyor soğuk algınlığı dediler ölecek duruma geldi vitamin ilacı ile ekmeği karıştırıp şırınga ile ağzına damlattık başka ne yapabilirizYorum yapın