Şub 25

45445645

Av köpeği denilince akla ilk gelen ırk pointer’dir. Bu konuda uzman olan köpekler gerçekten mükemmel avcılardır. İngiliz Pointer da denilen bu köpekler hakkında sizlere biraz daha geniş bilgi verelim.

İngiliz Pointer da denilen “Pointer” güçlü, zarif ve asil görünümlü bir köpektir. Başını mağrur bir şekilde gururla taşır. Dikkatli bir yüz ifadesi, atletik ve adaleli bir vücudu vardır. Burnun kendisi burun kısmından daha yukarda durur. Alın çıkıntısı belirgindir. Üst dudak tam; ancak sarkık değildir. Gözler kürkün rengine bağlı olarak ela ya da kestane rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulaklar düşük ve ucu sivridir. Dişler makas ya da birbirinin tam üstüne gelecek şekilde kapanır. Boyun uzundur. Kuyruk düz ve uca doğru incelir. Ayaklar ovaldir. Kısa ve parlak kürkü temel olarak beyazdır; ancak ister tek renk, ister parça lekeli isterse de benekli olsun ciğer rengi, sarı, siyah ya da turuncumsu olabilir.

Karakteri
İngiliz Pointer enerjik ve azimli bir köpektir. Sadık bir arkadaştır. Çocuklara karşı sabırlı ve tam bir centilmendir. Zeki ve temizdir. Sıkı bir avcıdır ancak evde sakindir. Çekingenliğini yenmesi için erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Yabancılara karşı inatçı ve biraz mesafeli olabilir. Şüpheli seslere havlasa da iyi bir bekçi köpeği değildir. Bazı pointer’lar daha iyi ev köpeği olsa da av kanından gelenler biraz fazla hareketli olabilir. Avcı güdüleri erken gelişir. Sekiz haftalık yavrular bile işaret etme davranışını sergileyebilir. Bağımsız köpeklerdir ve genelde diğer köpekler ve ev hayvanları ile arası iyidir.

Yaşam Ortamı
Bu köpekler apartman hayatına tavsiye edilmez. En ideali bahçeli bir evdir.

Egzersiz İhtiyacı
Bu yorulmaz köpekler için egzersiz büyük önem taşır. Çoğunun aktivitesi bir ailenin beklediğinden fazla olabilir. Yeterli egzersiz imkanı sağlanmadığında huzursuzlanabilir ve eşyalara zarar verebilir.

Bakımı
Pointer’ın düz ve kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Düzenli olarak fırçalanması ve sadece çok gerektiğinde yıkanması yeterlidir. Havluyla ya da süetle silinmesi de tüylerin parlamasını sağlayacaktır. Özellikle de köpek avdan geldikten sonra parmak araları kontrol edilmelidir.


Etiketler : , , , , , , , , ,

“İngiliz Pointer Köpeği Hakkında Bilgi ve Özellikleri” için 5 Yorum

 1. özgür durak diyor ki:

  köpeyim üç aylık dişi yeni aldım bazı bölgelerinde tüy dökülmeleri var küçük küçük sivilceleri var bir arkadaşım vitaminsizlikten dedi doğrumu birazda ürkek yardımcı olursanız sevinirim

 2. veli yılmaz diyor ki:

  korkma köpek soğuk yada ıslak yerde tyatıyorsa sivilceler olur tüğ dökülmesi büyüdüğü için tüğ değişimi olur benim kide 3 aylık aynı oldu ama düzeldi avı getirme hakıında bilgi verir misiniz?

 3. oktay tokcan diyor ki:

  köpeğim 39 günlük bir hafta oldu alalı sadece mama ve süt vermeme ramen kakasında kurt var nu yapıcağımı söylerseniz çok memnun olurum saolun

 4. ülkücü diyor ki:

  fazla süt vermemeye bak hazır çorba ver düzelene kadar onudu ekmegi küçük küçük dogra üstünü dök dazla cıvık olmasın…

 5. alpaslan türkeşş ülkücü 17 diyor ki:

  ilk önce sennn ekmeğiii doğraaa benim köpeğimdeee 6 aylık 120cm ve hamile nasıl oluyo anlamadım kalkınca küçük kalıyooo 120cmmm filan az olabilirrr ama çok hareketliii ve güçlü
  çok kızıyom köpeyee yaban cılara havlamasınaa gece bizi uyutmuyoooo….!!!!!!Yorum yapın