Mar 24

tarantulas

Tarantulaların bakımı çok önemlidir. Normal şartlarda teraryumda bakıma uygun olmayan tarantulalara teraryumda bakarken dikkat etmek gerekir. Teraryumda uygun ortam sağlanmalıdır. Özellikle tarantulanın yaşam özelliğine göre yani yer tarantulası, ağaç tarantulası vs. teraryuma uygun ekipmanlar yerleştirilmelidir.

Tarantulaların bakımları ile ilgili dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Her ne kadar cinsine, türüne, yaşam biçimine (yer türü, ağaç türü, tünel türü) göre bazı detayların göz önününde bulundurulması gerekse de hemen hepsinde temel olarak şu sıralayacağımız ihtiyaçları bahsedilen aralıklarla giderilmelidir:

Su ve nem ihtiyacı için 2-3 günde bir teraryumdaki toprağın ıslaklığı kontrol edilmeli ve su püskürtülerek türün ihtiyacına göre dengede tutulmalıdır. Kuru ortamı seven Brachypelma türlerinde örneğin bu işlemi nadiren gerçekleştirmeniz gerekirken, nemli bir iklim cinsi olan Theraphosa gibi türlerde daha fazla özen göstermeniz gerekir. Avicularia gibi ağaç türlerinde ise toprağın yanı sıra ağlarına da su püskürtülerek taze su ihtiyaçları karşılanmalıdır. Tarantulalar nem ihtiyaçlarını besinlerinden ve topraktaki nemden edinebilirler. Ama yine de olası bir dehidrasyona karşı tedbir almak için bır kabın içinde su bulundurulması gereklidir. Kabın durumuna göre haftada bir temizlenip suyunun tazelenmesi gerekir. Çünkü birçok tür yediklerinden arda kalan posayı bu kabın içine atarlar.

Besleme sıklığı belirlenirken birçok unsura dikkat edilmelidir. Belli bir zaman aralığından çok, hayvanın bir önceki besine vermiş olduğu tepki belirleyici olur. Eğer bir önceki yemi reddetmemiş ve iştahla yemiş ise 3-4 gün sonra tekrar yem verilebilir. Kabuk değiştirdikten sonraki bir haftalık süreçte (dişleri henüz yeterince sertleşmemiştir) ve kabuk değiştirme öncesi (kendileri zaten yemi reddeder) türüne ve hayvanın boyutuna göre birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabilecek süreçte yem verilmemelidir. Bunun dışında basit bir kıstas olan abdomen boyutuna bakılarak da besleme sıklığına karar verilebilir. Eğer Abdomen (mide), Carapax’tan (kafa) 1,5 veya 2 kat daha büyükse, bu sınır değerlere ulaşana kadar yem vermeye devam edilir ve sonrasında azaltılarak veya tamamen kesilerek hayvanın kabuk değiştirme sürecine girmesi beklenir.

Teraryum temizliği de düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Özellikle büyük yemlerden geriye kalan artıklar, mümkün olduğunca teraryumdan toplanmalıdır. Bu artıklar özellikle ıslak tutulan teraryumlarda küf oluşumuna sebebiyet verir. Teraryumun toprağının tamamen yenilenmesini ise zorunlu olmadıkça tavsiye etmiyoruz. Hayvanı teraryumdan çıkarmak durumunda kalacağınız için bu hem sizin için, hem de hayvan için büyük stres anlamına gelir.