Haz 06

Muhabbet kuşlarında en çok görülen hastalıklardan birisi de mantar hastalığıdır. Mantar hastalığı genellikle deri, gaga ve tırnaklar gibi bölgelerde lezyonlar oluşturmaktadır. Bu yazımızda sizlere kısaca bu hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Mantar Hastalığı: Kuşlarda genel olarak mantarların yol açtığı deri hastalıklarına mantar adı verilmektedir , küçük asalaklara (mantar olmayan) direk olarak vazelin boğucu etki yaratmakta ve kısa sürede hastalıklı bölgenin yenilenmesine iyi gelmektedir.Ancak eğer mantar veya bir bakteri etkin bir şekilde deride , gagada veya tırnaklarda kanamalı yaralara yol açıyorsa toz veya aşı şeklinde antibiyotik veya antifungal ilaçlar kullanılmalıdır.Genelde insanlarda kullanılan ilaçlar hayvanlarda da kullanılabilmektedir. Muhabbet kuşunun gagası, dayanıklı kemiksi özlü madde etrafını çevreleyen keratinden oluşmakta, keratine rağmen de içinde hassas damarlar bulunmaktadır. Bütün papağanlar gibi, muhabbet kuşlarının da kavisli bir gagası var. Onların üst ve alt çeneleri birbirlerinden şekil ve uzunluk bakımından farklıdır. Çoğu zaman, sadece uzun olan üst çene görünür. Alt çene, çenekemiğe yapışık olduğundan hareketsizdir. Kuş, gagasını açtığında, üst çeneyi yukarı doğru hareket ettirdiğinde alt çene görülebilir.

Daha aşağıya, alt çene ve boğaz arasına çok dikkatli bakılırsa çıplak deri ve yarık görebilir. Bu yarık, bir muhabbet kuşunun anatomisinin normal bir karakteristiğidir, patolojik değildir!

Tüylerini düzeltirken veya banyo sonrası tüyleri ıslakken bu çıplak deri ve yarık görülebilir. Resimde, eşi tarafından beslenirken başını arkaya atan dişi bir muhabbet kuşu görülmektedir. Yarık, işaret ile gösterilmektedir.