Şub 08

Sıklıkla beslenen ve özellikle zekasıyla dikkat çeken köpeklerden birisi de labradordur. Bu yazımızda sizlere Labrador Retriever hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca Labrador Retriever’in özelliklerinden bahsedeceğiz.

Labrador Retriever, duygusal ve sabırlı bir köpektir. Oldukça zeki, sadık, itaat etmeye hevesli ve hareketlidir. özellikle de suda oynama bayılır.

çocuklara karşı olmak üzere mükemmel bir karakteri vardır. İnsanlarla olmayı çok sever ve ailesinin parçası olduğunu hissetmeye gereksinimi vardır. Yavruyken çok iyi sosyalleştirilmezse yabancılarla bazıları mesafeli olabilir.

Bu köpekler bekçi köpekliği yapabilir; ama her ne kadar bazılarının koruma yaptığı bilinse de koruma köpeği değildir. Kendi başlarına çok bırakılırlarsa eşyalara zarar verici olabilirler. Labrador’a çok güçlü bir boynu olduğu için erken yaşta tasmasını çekmeden yürümesi öğretilmelidir.

Yarışma kanından gelenler av kanından gelenlerden genellikle daha ağır ve uysaldır. Av kanından gelenler daha enerjik ve hareketli olabilir. En iyi eşlik köpekleri genellikle bu iki kanın karışımıdır. Bu ırk oldukça popülerdir.

Labrador, Golden Retriever’dan biraz daha dominant ve bağımsızdır. Av, iz sürme, vurulan avı geri getirmek, bekçi köpekliği, narkotik, körler ve sakatlar için rehber köpek, arama & kurtarma, agility ve itaat yarışmalarında başarılıdır.

Labrador itidalli bir köpektir. Hiçbir aşırı davranışı yoktur. Yapı itibarile, yüksek olmaktan ziyade uzundur, oldukça iri kemiklere sahiptir. Kafa yapısı oldukça geniştir. Çene teşekkülü çok güçlü olup, Kanada ördeği gibi en büyük av kuşlarını dahi rahatlıkla taşıyabilir. İri gövde yapısı ve güçlü bacakları rahatça yüzmesini ve kolaylıkla koşmasını sağlar. Postu kısa, düz ve sık tüylere sahiptir. Yumuşak bir iç tüy tabakası vardır. Bu post su geçirmez ve hayvan buz gibi soğuk sulara rahatlıkla dalar. Bakışları şefkat dolu ve zekidir. Kuyruğu, kuyruk sokumuna doğru çok kalındır. Renkleri saf siyah, sarı ve çikolata renkli olur.

Ağırlığı erkeklerde; 33 – 40 kg, dişilerde; 26 – 35 kg arasındadır.
Yüksekliği erkeklerde; 56 – 57 cm, dişilerde; 54 – 56 cm arasındadır.