Oca 05

Japon balıkları ülkemizde en sık beslenen balıklardandır. Canlı doğuranlar kadar sık beslense de üretilmeleri o kadar kolay değildir. Bu yazımızda sizlere japon balıklarında üremeden bahsedeceğiz.

Japon balıkları 12 aylık iken üreme çağına ulaşır ancak en verimli dönem 36 aylık yani üç yaşındaki dönemidir. Üremeye hazır erkek japon balığının solungaçlarının yanında beyaz noktalar oluşur. (Bu her japon balığında olmaz) Japon balıkları 9-18 derece arasında yumurtlayabilir yani uzun bir ısı dilimi arasında yaşarlar ve ürerler. Üreme için en uygun ısı 21 derece olarak bilinir.

Uygun şartlar varsa dişi ve erkek ayrı akvaryumlarda büyütülmeli sonra aynı tanka alınmalıdır. Japon balıklarının üremelerini tetiklemek için canlı yem ve ısı artışı sağlanmalıdır. Çünkü japon balıkları doğal ortamında sabah erken saatlerde havanın ısınmasıyla yumurta dökerler. Japon balıklarında üreme olgunluğuna erişmiş iyi bir dişi 450 ile 2500 arası yumurta verebilir. Yumurta dökecekleri zaman erkek japon balığı dişiyi kovalar ve karın kısmına vurmaya başlar. Bir yaşına gelmemiş bir dişiyle ergen bir erkek balığın aynı akvaryumda bulunması sakıncalıdır. Dişi hazırsa yumurta dökmeye başlar üreme üç saat zarfında bölüm bölüm yumurta atarak gerçekleşir. Yumurtalar ilk posta ayrı ikinci posta ayrı akvaryuma alınırsa daha verimli yavru alınır. Yumurtlama işleminin bittiğinden emin olunduktan sonra akvaryumdaki bütün balıklar ayrı akvaryumlara alınmalıdırlar. Fakat japon balıkları üreme esnasında suyu bembeyaz yapar. Bu da üremenin gözlenmesi için olumsuz bir yöndür. Tankın dibine misket döşemek yumurtlamadan sonra çiftlerin kendi yumartalarını yememesi için uygulanan bir yöntemdir. Yumurtaların olduğu tanka uygun miktarda metilen mavisi eklenerek, havalandırma sürekli çalıştırılmalı yumurtaların mantarlaşmasına izin verilmemelidir. Çok küçük boyutlarda yumurtadan çıkan yavru balıkları büyütmek özen ve tecrübe ister.

Ara 07

Akvaryumlarda en sık beslenen balıklardan olan japon balıkları hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Japon balığı bakımı, beslenmesi ve üremesi…

Japon balığı (Carassius auratus auratus – Bloch, 1782), sazangiller (Cyprinidae) ailesinden bir balık türü. Ama biz japon balıklarını ayrı bir başlık altında toplamayı uygun gördük nedeni ise balıklarının üretilmiş formları çok sayıda tür oluşturduğu içindir.

Japon balıkları Avrasya’ da yaşayan Carassius gibelio balığının alt türü olan ve Orta Asya’ da yaşayan Armur Havzası’ nda Carassius carassius Japon balıklarının atası olarak bilinen türden yüksek çiftleştirmesinden üretilmiş balıktır. Ana yurtları Asya’ dır.
Japon balıkları diğer adları, goldfish / Gümüş Havuz balığı / Turba sazanı / Giebel / King-Yo

Yaşama ortamı

Japon balıkları soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzları için uygun bir balıktır. Yüksek üretimler (profesyonel çiftleştirmeler) sonucunda üretilen japon balıkları daha da hassas olmakla birlikte, Akvaryumda ve bahçe havuzlarında ısıtmaya ihtiyaç yoktur. bahçe havuzlarındakı su derinliği kesinlikle en az 80 cmile 100 cm olmalıdır. Soğuk su akvaryumları ve bahçe havuzlarında su değerlerine çok dikkat edilmelidir yüksek Nitrit yosunlanmaya yol açar.

Akvaryumlarda ise Japon balıkları ince ve geniş yapraklı bitlilerle beslenirler. Bunlar Java bitkileri ağırlıklı ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır. Akvaryum kumu Japon baliklarının kumu alıp üflemesi açısından ve ağiz sağlığı için ince olmalıdır, bu bağlamda Ağız yaralanmaları önlenmis olur.

Beslenme

Alışılmışın aksine Japon balıklarının ana besini küçük hayvan (sinek larvası, böcek, kurt vb.) yiyicidir (vgl. Reichenbach-Klinke, 1970), Bunun yanında kücük bitki parçacıklarınlada beslenirler. Fakat akvaryuma ayak uydurduklari için kuru yemlerlede beslenebilirler, kesinlikle unutulmamalidir ki Japon balıkları sazangiller ailesinden oldugu için kücük hayvan proteinli kuru yemler (ortalama. 35-40% iceren) ile beslenmelidir, garnitür olarakta bitkili kuru yemler verilmelidir. Bunun için Akvaryumcunuzda özellik Japon balıklarına için özel satılan yemler alınız. Ayrıca japon balıkları doğal olarak ve en iyi Elodea cinsi bitkilerle beslenir; ( Elodea canadensis, Elodea nuttallii gibi) Bu bitkiler akvaryumda ortam sağlanarak konulabilir. çünkü Elodea türü bitkilerin japon balıklarınca ögütülmesi çok kolaydır ve bu bitkilerin büyümesi çok hızlıdır.

Üreme

Japon balıkları Aland (Leuciscus idus) balığının reklendirilmis üretim formudur. Bu çiftleştirmelerde yapılan ve bilimsel olarak yapılmayan üretim formları sonucunda balık anormal şekillendirilerek eziyet çektirilebiliyor. Bu nedenle Avrupa’ da bir çok kontrolsüz çiftlesmeden meydana gelen japon balıkları Avrupa Hayvan Koruma Kanunu § 11b yi kapsamaktadır. Yani kontrolsüz çifftleştirme ve üretim formları yasaklanmıştır. Biz buna bilimsel olarak Qual çiftleştirme diyoruz. Bu yüksek çiftleştirmelerden oluşturulan en ünlü japon balıkları formları; peçeli kuyruk, Teleskop balığı, aslan kafalı Japon, inci Japon, Balon göz japon ve Manda kafali japon balığıdır. japon balığına Dünya’ da verilen isim Gold fish dir; Yani Altin balık, Altın renginde cağrıştırmasada üretilmiş formlardan meydana gelen renkler, altın, gümüs, kırmızı, sarı, beyaz, portakal, siyah ve her rengin bir arada oluşturduğu renk lekerinden Kaliko formları vardır. japon balığı üretiminde geleneksel olarak çin başta olmak üzre Tailand ve Singapur’ dur. Özel formlar ise Japon’ da üretilmmektedir. Bu bağlamda Türkçe’ de Japon balıkları olarak isim almıştır. Japonya’ da üretilen özel formlar sunlardır; Ranchu, Ryukin yada Tosakin ve Jikin dir. Bir japon balığının özel formlarında olan balıklar 100 € üzerine çıkmaktadır.

Japon balıkları (Carassius auratus auratus)
Japon Balıkları üç kısımda incelenir. Yarışmalarda da incelemeler Lepistes balığında olduğu gibi kuyruk yapılarına ve biçimlerine göredir. Ama farklılıklar şunlardır Japon balıklarında her değişik tür kuyruklar doğal olarak Japonlarda vücut yapılarında da değişiklikler oluşturmaktadır.

1) Basit Kuyruklular
2) Peçeli Kuyruklular
3) Öteki Cesitler