Mar 19

Evcil hayvanlarımızı beslerken, hayvanlarımızın önüne koyduğumuz besin maddelerini ve hayvanın ihtiyacını göz önünde bulundurarak beslemeliyiz. Bu kapsamda muhabbet kuşlarını beslerken de bu konulara dikkat etmeliyiz. Muhabbet kuşu besleyenlerin büyük bir kısmı kuşları için hazır yemler kullanmaktadır. Bu yemlerin büyük çoğunluğu kuşların ihtiyacına göre düzenlemiştir. Siz kendi yeminizi hazırlamak isterseniz kuşunuzun yaşına ve yaşam koşullarına göre bir karışım hazırlamalısınız. İşte muhabbet kuşu beslenmesi ve muhabbet kuşu yemleri…

Muhabbet kuşlarının temel rasyonlarını; darı tohumu, kanarya tohumu, çimlenmiş buğday ve kabuksuz yulaf oluşturur. Bu kuşlara verilen günlük yem miktarı ortalama 7 gr. dır ki; buda hayvanın canlı ağırlığının yaklaşık %10′unu teşkil etmektedir. Muhabbet kuşu yemlerdeki kılçık ve kabukları günlük olarak kontol edip yemlerden uzaklaştırmalıyız.

Bu kuşların rasyonlarında %20 oranında yağlı tohum bulunması gerekir. Rasyonlarda ezilmiş ayçiçeği tohumu, niger tohumu, keten, haşhaş ve salatalık tohumuna da yer verilebilir. Yaşlı ve kondüsyonu düşük olan kuşlara darı başakları ile birlikte sunulur. Yeşil yem katkıları olarak; yabani otlar, mer’a otu, kıvırcık, yeşil lahana, ıspanak, su teresi, kereviz, maydanoz kışın ise elma ve havuç ta verebiliriz. Embriyolu yemler ise sonbahar ve kış aylarında iyi bir vitamin kaynağı olup rasyonlara %50 oranına kadar katabiliriz. Ayrıca gaga aşındırıcı olarak midye kabuğundan oluşan kuş gridi ve preslenmiş grid taşı da kuşların önlerinde bulundurulmalıdır.

Eğer kuşumuzu sadece tohumlar ile besliyorsak kuşlarımızda: Ca, Mn, I, Vit A, D, B12 eksikliği görürüz. Büyüme ve yumurtlama dönemindeki kuşlarımızda lizin, arjinin, metiyonin ve treonin yetersizliği görülür. Muhabbet kuşlarının günlük enerji ihtiyaç düzeyi 19-29 Kcal arasında, kurumadde günlük 3,6-5,5 gr arasında ve su ihtiyacı ise günlük 2-3,6 gr arasında değişmektedir.