Ara 09

Türkiye’de en çok beslenen saf ırk köpeklerden olan alman kurtları hakkında sizlere geniş kapsamlı bilgi vereceğiz. Alman kurdu diğer adıyla alman çoban köpeğinin mizacı, ortalama boyu, kilosu ve bakım koşulları gibi konulara değineceğiz.

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu), Alsatian olarak da bilinir. Güzel görünümlü, vücudu orantılı ve çok güçlüdür. Kürkü, genellikle kahverengili siyahlı, samur veya tamamen siyahtır ama bazen mavi, ciğer renginde ve beyaz da olabilirse de bu renkler, pek çok standarda göre bir kusurdur. Beyaz, Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu) için kabul edilebilir bir renk olmamasına rağmen, artık, Amerikan Beyaz Çoban Köpeği (Alman Kurdu) olarak adlandırılan ayrı bir ırk olarak tanınmaktadır. Burnu siyahtır, çoğunlukla siyah olmasına rağmen bazen mavi veya ciğer renginde de olabilmektedir ama bu bir kusur olarak kabul edilir ve sergilenmez. Güçlü, adaleli, biraz uzunlamasına, hafif ama sağlam kemiklere sahip bir vücudu vardır. Kafası vücuduyla orantılı, alnı da öne doğru hafifçe çıkıntılı bir yapıda olmalıdır. Güçlü makas ısırışı vardır ve kulakları da dipte geniş, sivri, dik ve ileri dönüktür (altı aylıktan daha genç yavruların kulakları hafifçe düşük durabilir).

Hiçbir zaman dışa çıkıntı yapmayan gözleri gözleri, koyu renkli, badem şeklindedir, canlı ve zeki bir ifadeye sahiptir. Gür tüylü kuyruğu, köpek hareketsizken, neredeyse dizlerine kadar gelir ve aşağı sarkar. Ön bacakları ve omuzları adalelidir; butları kalın ve güçlüdür. Ayakları yuvarlak ve tabanları da çok serttir. Alman Çoban Köpeklerinin (Alman Kurdu) üç cinsi vardır: kaba kürklü, uzun kaba kürklü ve uzun tüylü.

Mizacı:
Genellikle iş köpekleri olarak kullanılan Alman Çoban Köpekleri (Alman Kurdu), dikkatli, her an tetikte, korkusuz ve heveslidir. Cesur, neşeli, itaatkâr ve öğrenmeye isteklidir. Büyük sadakat ve cesaretleriyle tanınırlar. Sakin bir dost gibidir asla düşmanca davranmaz. Ciddi ve neredeyse bir insan zekasına sahiptirler. Büyük bir öğrenme yetenekleri vardır. Alman Çoban Köpekleri, aileleriyle birlikte olmayı severler ve yabancılara karşı da çok ihtiyatlıdırlar. Bu köpek, ait olduğu insanlarla birlikte olmak ister, çok uzun süre yalnız bırakılmamalıdır. Yalnızca gerekli olduğunda havlarlar. Alman Çoban Köpekleri (Alman Kurdu) çok güçlü bir koruma içgüdüsüne sahip olduklarından, yetişkin olduklarında aşırı korumacılıklarının önlenmesi için geniş bir şekilde sosyalleştirilmelidir. Agresif ve insanlara saldırma gibi davranışlar, çoğunlukla kötü yetiştirme, eğitim ve ilgisizliğe bağlıdır. İyi yetiştirilmiş, iyi yönlendirilmiş ve eğitilmiş bir köpek, diğer ev hayvanlarıyla ve ailedeki çocuklarla iyi geçinir. Genç yaşlarda sıkı bir itaat eğitimi almalıdırlar.

Alman Çoban Köpeğinizi saygın bir yetiştiriciden satın almanız da oldukça önemlidir. Bazıları çekingen, ürkek ve korkudan ısırmaya yatkın olabilir. Bir yavrunun neslini dikkatlice araştırın. Başarılı ev hayvanları olmaları için bu köpekler, genç yaşta ciddi ve sevgi dolu bir eğitimden geçirilerek sosyalleştirilebilir. Zorlayıcı veya sertlikle verilen eğitimler bu köpeklerde pek başarılı olmaz. Alman Çoban Köpeğinin (Alman Kurdu) gerçekten mutlu olması için, hayatta bir görevi olmalıdır. Bu köpek çok zeki olduğundan ve çok çabuk öğrendiğinden, çoban köpeği, bekçi köpeği, polis köpeği olarak ve körlere rehberlik etmekte, araştırma ve kurtarma hizmetlerinde ve de askeri alanlarda kullanılır. Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu), schutzund, izleme, itaat, çeviklik flyball ve ring sporları gibi pek çok köpek etkinliğinde de başarılıdır. Hassas burnu, uyuşturucuların ve davetsiz misafirlerin kokusunu alır ve madenlerde patlama riskine karşı önceden uyarıda bulunabilir veya yerin 4.5 m altındaki borularda oluşan gaz sızıntılarını haber verebilir. Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu), ayrıca popüler bir gösteri ve aile arkadaşıdır.

Boy, Kilo:
Boy: Erkekler 60 – 65 cm, Dişiler 55 – 60 cm
Kilo: 35 – 40 kg

Yaşam Şartları:
Alman Çoban Köpekleri (Alman Kurdu), yeterince egzersiz yapmaları koşuluyla, bir apartman dairesinde yaşayabilirler. Kapalı mekânlarda daha hareketsiz olurlar, geniş bir bahçe onlar için çok uygundur.

Egzersiz:
Alman Çoban Köpekleri (Alman Kurdu), çok zeki olduklarından ve meydan okumayı sevdiklerinden, tercihen bir eğitimle birleştirilen, canlı aktivitelerden hoşlanırlar.

Ömür:
Yaklaşık 13 yıl

Menşei:
Wurtemberg, Thurginia ve Bavyera’nın uzun tüylü, kısa tüylü ve dalgalı tüylü yerel çoban köpeklerini ve bu işe gönül vermiş diğer yetiştiriciler karşılık veren, itaatkar ve güzel görünüşlü Alman Çoban Köpeklerini (Alman Kurdu) üretmiştir. Kaptan Max von Stephanitz 1899 yılının Nisan ayında Horan adında ilk Deutsche Schäferhunde, Türkçedeki anlamıyla Alman Çoban Köpeğini (Alman Kurdu) tescil ettirmiştir. 1915 yılına kadar hem uzun tüylü hem de dalgalı tüylü cinsler görülmüştür. Günümüzde, çoğu ülkede, şov amaçlı olarak yalnızca kısa kürklü olanlar bilinmektedir. Bu köpek 1882 yılında Hanover’de ve kısa tüylü cinsi de ilk kez 1889 yılında Berlin’de görülmüştür.